ПРИВ`ЯЗАНІСТЬ ТА ЇЇ ТИПИ

Прив`язаність – це глибокий емоційний зв`язок між людьми (партнерами, батьками та дитиною). Це базова потреба людини, задоволення якої допомагає їй гармонійно розвиватися. Як зазначає Джон Боулбі, автор теорії прив`язаності, “протягом усього життя наявність чутливого об’єкта прив’язаності є для людини джерелом відчуття безпеки”. Отже, важко переоцінити значення прив`язаності у житті людини.

Виділяють такі види прив’язаності: 
• безпечна (надійна)
• тривожна або амбівалентна
• уникаюча 
• дезорганізована або хаотична.

Розглянемо як зазначені типи прив’язаності формуються, проявляються та впливають на побудову стосунків. Частина 1.

БЕЗПЕЧНА (надійна) прив’язаність — найбільш сприятливий тип прив’язаності для формування особистості, яка довіряє людям і може бути уважною до них. Такий тип прив`язаності формується у сім’ях, де батьки підтримують з дітьми емоційний контакт, і діти знають, що можуть покластися на своїх батьків у складних ситуаціях, звернутися до батьків за допомогою чи втішенням.

Коли ці діти підростають, вони, зазвичай, встановлюють зі своїм партнером чесні, відкриті і рівноправні стосунки, в яких вони обидва можуть рости, розвиватися, почуватися впевнено.

Партнери із надійним типом прив’язаності здатні бути у відносинах дуже близькими, але й не втрачати свою особистісність, сприймають себе та партнера як гідних кохання, турботи, підтримки, прийняття, задоволення потреб.

Люди з безпечним типом прив’язаності, як і будь-які інші пари, також переживають конфлікти, але залишаються відкритими один до одного, ефективно спілкуються з метою вирішення конфлікту, а не атакують чи принижують один одного.

ТРИВОЖНИЙ (амбівалентний) тип прив’язаності часто формується у дітей, яких батьки емоційно не підтримували, або були тривалий час відсутні у житті дитини (фізично, наприклад, через довгі відрядження, чи емоційно, скажімо, через власні негативні переживання).

Діти з таким типом прив`язаності, коли стають дорослими, схильні приховувати свої почуття. Проте, насправді, вони бояться, що їх можуть відкинути, тому прагнуть надмірно високого рівня близькості, прийняття та чуйності від партнерів. Щоб впоратися із цими страхами, люди із тривожним типом прив’язаності можуть бути нав`язливими та вимогливими.

Про інші типи читайте в наступній статті.

Автор: Ганна Склярова
Редакція: Наталя Бень